Archiwum: WinterCamp 2013

Szkoła przetrwania na Turbaczu zakończona
7-10 lutego, na Turbaczu odbyła się IV edycja zimowego biwaku szkoleniowego WinterCamp. Pogoda dopisała – delikatny mróz i bardzo dużo śniegu to wręcz idealne warunki dla 105 uczestników imprezy. Dla wszystkich cel był jeden – nauka bezpiecznej, zimowej turystyki górskiej. W tym roku gośćmi specjalnymi imprezy byli himalaiści Kinga Baranowska, Darek Załuski i Tamara Styś oraz wspinacz skalny Adam Pustelnik.

55 namiotów rozbitych na przygotowanych wspólnymi siłami platformach na śniegu, 20 jam śnieżnych i 105 uczestników imprezy to bilans WinterCamp czyli największego, zimowego biwaku szkoleniowego w Polsce. Prawie wszyscy uczestnicy spędzili te trzy noce poza schroniskiem śpiąc w namiotach lub jamach. Każdego dnia nad obozowiskiem i bezpieczeństwem wszystkich osób czuwali ratownicy z GOPR oraz instruktorzy ze stowarzyszenia Polish Outdoor Group, które było organizatorem imprezy.

Szkolenia i praktyka to podstawa programu Wintercamp
W trakcie szkoleń uczestnicy zdobywali niezbędną wiedzę, która pomoże im odpowiednio przygotować własne wycieczki w góry. Na zimowym biwaku na Turbaczu liczyło się przede wszystkim działanie w terenie i praktyka. Uczestnicy ćwiczyli np. udzielanie pierwszej pomocy w zimowych warunkach czy też budowę awaryjnego biwaku. Dowiedzieli się również jak należy przygotować się na swoją wyprawę w trudne zimowe warunki, ale także kiedy powstają lawiny i jak bezpiecznie poruszać się po zagrożonym ternie. Ratownicy GOPR przeprowadzili także kursy z podstaw przeszukiwania lawiniska. Wszystko po to, aby w przyszłości uniknąć niebezpiecznych sytuacji w górach, bo tam konieczna jest rozwaga, wiedza i eliminowanie zagrożeń.
Uczestnicy WinterCamp dowiedzieli się także jak odpowiednio się spakować, dobrać sprzęt i odzież. Była to także szansa, aby poznać najnowsze rozwiązania technologiczne stosowane w ekwipunku outdoorowym. Mogli przećwiczyć podchodzenie w rakach z czekanami, marsz z użyciem rakiet śnieżnych, ale także nawigowanie przy pomocy kompasu i map oraz przy użyciu GPS. Umiejętności czytania map i posługiwania się kompasem wydają się już historią, a to przecież nadal kluczowe podstawy bezpiecznej turystyki górskiej.

Nowością w tegorocznej edycji były m.in. rozegrane i poprowadzone przez Adama Pustelnika zawody table-boulder’owe, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i jednoznacznie pokazały, że uczestnicy WinterCampu to bardzo często zapaleni amatorzy wspinaczki skałkowej.

Goście Specjalni WinterCamp 2013
Nieodłączną częścią biwaku były spotkania z podróżnikami. W czwartek uczestnicy WinterCampu mieli przyjemność wysłuchania prezentacji wspinacza Adama Pustelnika oraz Piotra Smurawy – maszera i trenera psów zaprzęgowych. W piątek, serca publiczności podbiła himalaistka Kinga Baranowska i podróżnik Wojtek Grzesiok, a w sobotę Darek Załuski i Tamara Styś zaprezentowali filmy ze swoich wypraw w Himalaje.

WinterCamp 2013 zakończył się w niedzielę rozdaniem dyplomów wszystkim uczestnikom, oraz nagród w postaci sprzętu outdoorowego dla tych osób, które wzięły udział w porannej grze terenowej i otrzymały najlepsze wyniki.


Organizatorzy

Patroni medialni

Partnerzy

Patroni merytoryczni

Organizatorzy

Patroni medialni

Partnerzy

Patroni merytoryczni