Co zabrać ze sobą na WinterCamp?

Zastanawiając się co zabrać ze sobą na Wintercamp`a musimy pomyśleć o kilku ważnych grupach sprzętu. Pamiętając z jakimi warunkami przyjdzie nam się zmierzyć (a` propos ma ktoś jakieś info z jakimi? :)) Najogólniej musimy pomyśleć o:

  • Spaniu,
  • Ciuchach
  • Jedzeniu
  • I Całej Reszcie

W tej właśnie kolejności.

Spanie

33

To najogólniej śpiwór, namiot i izolacja od podłoża. Wszystkie Trzy równie ważne. Śpiwór ma być ciepły – idealnie byłoby zabrać taki z zakresem komfortu odpowiadającym prognozie pogody podanej na dzień przed wyjazdem plus parę stopni w dół skali przewidziane na błąd meteorologów :) To byłby ideał ale wiadomo, że na początku zimowych przygód z biwakowaniem w tle więcej ludzi wierzy w ideały sprzętowe niż je ma.

Na pewno ma być ciepło – co zatem zrobić – kilka pomysłów które możecie rozważyć zależnie od tego jak ciepły macie śpiwór:

Najłatwiej będzie się “doubrać” rozwiązanie polecane tylko osobom które mają relatywnie ciepłe śpiwory, zakładamy na siebie kominarkę, grubą bieliznę, polarową bieliznę ciepłe skarpety itd. – ważne żeby był to zestaw cuichów nieużywany w ciągu dnia – wilgoć wyziębia.

Zabranie wkładki do śpiwora – grubszej, polarowej – podniesie nam o parę stopni komfort cieplny;

Niezłą wkładką może być pożyczony od znajomych drugi, niezbyt gruby śpiwór -jeden z nich powinien być ciut szerszy/dłuższy żeby pozwolił na rozprężenie się tego, który znajdzie się wewnątrz.

Namiot

211

Wyśniony zimowy ideał to przestronna, lekka konstrukcja z fartuchami śnieżnymi i dobrą wentylacją ale nasz kilkuletni przetestowany w różnych warunkach namiot, z którym podróżujemy w cieplejszych porach roku na pewno pokaże pazury i też sobie poradzi. W dodatku instruktorzy obecni podczas rozbijania namiotów i urządzania obozowiska pokażą jak ogarnąć temat żeby nie wywiało nas z polany pod Turbaczem.

Przydaje się partner/ka do namiotu – nie trzeba dźwigać wszystkiego samemu, a w dodatku w nocy łatwiej nachuchać parę stopni więcej (tak tak w namiocie zawsze jest trochę cieplej)

Izolacja

49

Nawet świetny śpiwór sobie nie poradzi jeśli położymy go na lodowatej podłodze namiotu. Zwykła piankowa karimata – nawet taka gruba ok. 10mm to absolutne minimum ale zadziała średnio – podmarzniemy. I tutaj znów opcja jak ze śpiworami – albo mamy ideał :) czterosezonową matę piankową/pompowaną/ocieplany materacyk albo kombinujemy łącząc to co mamy – dwie karimaty, karimatę + matę samopompującą itp. Możemy dodatkowo rozważyć użycie folii nrc (takiej odbijającej ciepło) jako podkładkę pod maty

Pamiętajcie, że w razie zimna czy też jakichkolwiek innych problemów możecie zawinąć się na “glebę” do schroniska. Ma być BEZPIECZNIE.

Ciuchy

Po spaniu drugi ważny temat, ważny bo szkolenia odbywają się na zewnątrz niezależnie od pogody. Wszyscy zapewne macie doświadczenia ze swoich zimowych wycieczek i nie trzeba pisać, że druga para rękawic i druga czapka tak na wszelki wypadek to konieczność – zabieramy to co się nam sprawdziło na dotychczasowych wyjściach w ośnieżone góry. Dodatkowo trzeba przygotować się na chwile stacjonarnych szkoleń, które odbywają się też na zewnątrz – Wtedy przyda się podręczne, dodatkowe ocieplenie w postaci kurtki, polarka itp.

Jedzenie

6 sniadanko sie robi

To temat rozleglejszy, bo wiąże się z wyborem kuchenki, naczyń, odpowiednią ilością paliwa i czasu na topienie śniegu itp. Na Wintercampie mamy ten komfort, że zaraz obok jest schron z wieeelką jadalnią, a serwowane jedzenie pozwala na szybką i pyszną regenerację po całym dniu szkoleń. Więc w wersji wybieranej przez 99% uczestników (sam też bym tak zrobił) nie martwimy się o topienie śniegu, a śniadania i obiadokolacje jemy w schronie (to co zabraliśmy ze sobą lub kupujemy)

Cała Reszta

Oj można by tu się rozpisać – ja skupię się na paru rzeczach typowo zimowych, których nie trzeba mieć ale pomagają dość mocno:

  • Łopata śnieżna – będziemy mieć trochę łopat ale jak macie własną to weźcie – budowa obozowiska będzie szybsza
  • Ogrzewacze chemiczne albo katalityczne – docieplają śpiwór, buty ręce – przydatny gadżet
  • Termos – to oczywista sprawa – dobrze mieć coś ciepłego do wypicia w trakcie szkoleń

Krzysztof Kapluk
WGL, prowadzący szkolenie sprzętowe

Partnerzy WinterCamp X

title