Najnowsze technologie na Wintercampie

Jak dobrać sobie plecak na dłuższą wyprawę, czym różnią się te raki od tamtych i którą mam kupić dziabkę, czy ten detektor ma sens i na pewno mnie nie zawiedzie???…o tak, tych dylematów bywa czasem naprawdę sporo. Zwłaszcza, gdy dysponujemy ograniczonym budżetem, a jednak zależy nam na solidnym i bezpiecznym ekwipunku.

8

Wintercamp to świetna okazja, aby poznać i przetestować różne rozwiązania, sprzęty i technologie, które oferują różni producenci sprzętu outdoorowego. Prezentujemy nowinki techniczne, które na co dzień możecie obejrzeć w internecie lub w sklepie, ale to właśnie tutaj macie wyjątkową okazję przetestować je w trudnych, zimowych warunkach terenowych.
Co roku na biwaku pokazujemy kilka nowości prosto z targów ISPO (w tym z kategorii ISPO BRAND NEW) – często są to rozwiązania, które trafią do sklepów dopiero w kolejnych sezonach.

tech1

Nie promujemy konkretnych rozwiązań, naszym celem jest to, aby promować dobre pomysły, sensowne i praktyczne, dlatego np. wodę gotujemy na kilku różnych maszynkach, a Ty sam ocenisz, które rozwiązanie będzie Tobie pasować najbardziej. Doradzamy, oceniamy i pomagamy dobrać sprzęt do Waszych potrzeb i możliwości finansowych.

Poniżej prezentujemy technologie/produkty/rozwiązania, które będą używane i testowane przez Was podczas różnych zajęć na tegorocznej edycji Wintercamp’u.

3plus_min

Detektor ORTOVOX 3+

Najbardziej uniwersalny detektor przy jednoczesnym wysokim poziomie zaawansowania technologicznego wyposażony w system Smart Antena. System ten pozwala na automatyczne uruchomienie anteny, która posiada najsilniejszy sygnał dzięki czemu znacznie zwiększa szansę na szybsze odnalezienie.

Podświetlany wyświetlacz LCD wskazuje kierunek, dystans i ilość zasypanych ofiar, a sygnały akustyczne pomagają w poszukiwaniach.Po odnalezieniu zasypanego można skorzystać z funkcji FLAGA, tak aby nie pomylić go z pozostałymi. Ponadto detektor został wyposażony w czujnik ruchu co zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo w przypadku zejścia wtórnej lawiny.

S1 3_min

Detektor ORTOVOX S1+

Detektor S1+ łączy w sobie dwie innowacje: technologię Smart Antenna oraz precyzyjne przedstawienie pozycji względem siebie ofiar znajdujących się pod śniegiem. Korzystanie z detektora jest teraz jeszcze bardziej intuicyjne. Po włączeniu urządzenie natychmiast przechodzi w tryb nadawania, a gdy go otworzymy to automatycznie rozpoczyna poszukiwanie.

Podświetlany ekran przedstawia przeszukiwany obszar w trybie 360o dokładnie wskazując zasypane ofiary i ich ułożenie względem siebie. Po przejściu w tryb poszukiwania szczegółowego detektor uruchamia dodatkową asystę wyświetlacza. Po odnalezieniu zasypanego można skorzystać z funkcji flagowania i kontynuować dalsze poszukiwania. Automatyczne przejście w tryb nadawania i technologia Smart Antenna zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo. Ortovox zapewnia aktualizację dla modelu S1+.

ZOOM_min

Detektor ORTOVOX ZOOM+

Model ZOOM+ łączy w sobie łatwość w użytkowaniu oraz najnowszą technologię z nowoczesnym wyglądem. Detektor obsługuje się intuicyjnie między innymi dzięki zredukowaniu do dwóch przycisków: on/off oraz przełącznika pomiędzy nadawaniem i odbiorem. Odległość, strzałka kierunkowa oraz sygnały dźwiękowe niezwykle szybko naprowadzą Cię do obszaru, w którym została zasypana ofiara.

Dzięki zastosowanemu patentowi Smart Antenna poszukiwania są jeszcze łatwiejsze. Detektor sam w zależności od tego w jakiej pozycji się znajduje uruchamia antenę o najbardziej precyzyjnym sygnale.

kodiak1_min

Łopata ORTOVOX KODIAK

Łopatę Kodiak z całą pewnością możemy nazwać najbardziej wydajną w całej kolekcji Ortovoxa. Jest to niezwykle sprawnie działające narzędzie, głównie dzięki dwóm elementom: ergonomicznym stylisku i łyżce. Podczas odkopywania najistotniejszym elementem jest czas, dlatego łopata musi być tak skonstruowana aby możliwie jak najszybciej odkopać zasypanego. Teleskopowe stylisko pozwala na opcjonalne wydłużenie dzięki czemu uzyskujemy większą siłę.

Łopata zakończona jest uchwytem w kształcie litery D co znacznie poprawia możliwości i pozwala na pewniejszy chwyt zarówno w rękawicach pięcio jak i dwu palczastych. Aluminiowe ostrze łopaty jest odpowiednio obudowane i ostre na końcu aby z łatwością przebić się przez zamarznięty śnieg lub bryły lodowe.

Dzięki bocznym ściankom łączna pojemność łopaty sięga 3.1 litra. Ponadto Kodiak ma możliwość zamontowania ostrza pod kątem 90O co znacznie skróca czas podczas odgarniania śniegu.

2_lopatka

Łopata SALEWA SCRATCH

Absolutnie niezbędny element sprzętu ratowniczego. Dzięki swojej lekkiej i kompaktowej budowie Scratch to doskonały kompan wszystkich sportowców i pasjonatów gór w drodze na upragnione szczyty.

Wykonana z niezwykle wytrzymałego hartowanego aluminium, posiada szeroką szuflę z super ostrą krawędzią, która umożliwia przebicie się przez nawet najtwardszą warstwę mocno zmrożonego śniegu. Równoległe żłobienia wspomagają efektywne i mniej wysiłkowe odgarnianie śniegu, a ergonomiczna rączka pozwala na wygodny i jednocześnie pewny chwyt.

240 Light PFA_min

Sonda ORTOVOX 240 LIGHT PFA

Jedna z najbardziej popularnych sond Ortovoxa. Dzięki optymalnym dodatkom korzystanie z niej jest szybkie i praktyczne. Sonda składa się z 6 elementów wykonanych z aluminium o szerokości 13mm i połączona jest linką Dyneema. Dla zapewnienia odpowiedniego chwytu podczas sondowania została zakończona uchwytem otoczonym pianką EVA.

Jest niezwykle szybka w składaniu i rozkładaniu, a zawdzięcza to patentowi PFA (Patented Flash Assembly). Po wstępnym rozłożeniu wystarczy zaciągnąć uchwyt znajdujący się na końcu sondy aby ją zablokować. Jest model przeznaczony dla doświadczonych użytkowników którzy poszukują niskiej wagi i zaawansowanych rozwiązań.

200 economic_min

Sonda ORTOVOX 200 Economic

To podstawowy model sondy dla wszystkich osób zainteresowanych turystyką zimową. Głównym atutem jest niska waga (175g), prosta konstrukcja oraz niewielkie rozmiary po złożeniu. Sonda składa się z 5 aluminiowych elementów o szerokości 11mm połączonych ze sobą kewlarową liną. Jest prosta w obsłudze, wystarczy tylko zaciągnąć linkę i już jest gotowa do użycia.

2_plecak

Plecak SALEWA VERBIER 26 ABS

Freeride’owy plecak z systemem ABS od SALEWA, łączący w sobie maksymalną wygodę użytkowania i najwyższą funkcjonalność. Praktycznie podzielona przestrzeń o łącznej pojemności 26 litrów pomoże Ci w odpowiedniej organizacji: oprócz pojemnej komory głównej, plecak posiada osobną komorę na łopatę i sondę lawinową, wyściełaną przegrodę na gogle oraz wewnętrzną kieszeń na najważniejsze dokumenty i gadżety.

Do plecaka z łatwością przymocujesz snowboard, rakiety śnieżne, czekany czy narty (po przekątnej), a dzięki rozwijanej siateczce znajdzie się miejsce również na kask.

2_czekan

Czekan SALEWA NORTH X

Nagrodzony na zeszłorocznych targach ISPO w Monachium w kategorii Outdoor-Equipment, czekan SALEWA North X to gwarancja bezkompromisowej funkcjonalności na każdym etapie wspinaczki czy poruszania się w terenie górskim.

Agresywne, stalowe ostrze pewnie siada w każdym rodzaju lodu i skały, a wykonany z wytrzymałego stopu metali grot zapobiega poślizgnięciom. Aluminiowe stylisko zakrzywione o 20 stopni wyposażone zostało w ruchomy, jednoręcznie regulowany uchwyt oraz taśmę i pętlę o wytrzymałości 5 kN, idealne do autoasekuracji.

2015 Glacier-Literide

Czekan PETZL GLACIER LITERIDE

Bardzo lekki, kompaktowy czekan do turystyki wysokogórskiej i ski-alpinizmu. GLACIER LITERIDE ma zmniejszony ciężar (320 g) i tylko 50 cm długości, co świetnie sprawdza się podczas użytkowania i transportu.

Dzięki ostrzu ze stali o bardzo wysokiej jakości zapewnia skuteczne osadzanie w twardym śniegu i lodzie oraz dużą trwałość.Cienkie i solidne ostrze z zębami (3mm); wytrzymała łopatka do skutecznego wycinania stopni; grot ze stali nierdzewnej do dobrego wbijania w twardy śnieg. Stylisko typu B, z wysokiej jakości aluminium (używanego w lotnictwie), anodyzowane dla ochrony przed rdzewieniem.

2015 -Glacier-60

Czekan PETZL GLACIER

Lekki czekan do turystyki lodowcowej ze starannym designem i wykończeniem.
Dzięki ostrzu ze stali o bardzo wysokiej jakości, czekan Glacier zapewnia skuteczne osadzanie w twardym śniegu i lodzie oraz dużą trwałość. Cienkie i wytrzymałe ostrze z zębami (3mm); grot ze stali nierdzewnej do dobrego wbijania w twardy śnieg; wytrzymała łopatka stalowa, do skutecznego wycinania stopni.
Stylisko typu B, z wysokiej jakości aluminium (używanego w lotnictwie), anodyzacja zapewnia ochronę przed rdzewieniem. Ożebrowany uchwyt gwarantuje dobre trzymanie w dłoni.

 2015 Summit-Evo

Czekan PETZL SUMMIT EVO

Lekki czekan do alpinizmu klasycznego. Techniczny design: wygięte stylisko zapewnia skuteczne używanie w stromym i zalodzonym terenie, prosta część dolna gwarantuje skuteczne osadzanie w śniegu. Bardzo lekki, z aluminium wysokiej jakości (używanego w lotnictwie), którego anodyzacja zapewnia ochronę przed rdzewieniem.

Wytłaczane stylisko z ożebrowanym chwytem oferuje duży komfort i stabilne trzymanie w ręce.  Kuta głowica jest dobrze wyważona, co zapewnia dobre wbijanie. Dzięki uchwytowi i możliwości dodania wspornika GRIPREST czekan jest skuteczny i precyzyjny

NOMIC

Czekan PETZL CHARLET NOMIC

Świetny czekan do wspinaczki lodowej i dry-toolingu. Nie posiadając pętli nadgarstkowej, w żadnym stopniu nie ogranicza harmonii ruchów – NOMIC czyni wspinaczkę lodową równie płynną i swobodną jak wspinaczka skalna. To czekan o wysokiej skuteczności – dostępny dla wszystkich wspinaczy.

 • Optymalny rozkład ciężaru zgodnie z kierunkiem uderzenia: duża siła zamachu, efektywna rotacja, precyzyjne i skuteczne osadzanie.
 • Trzy możliwości uchwytu – trzy sposoby trzymania styliska.
 • Ostrze zaprojektowane w taki sposób by wykorzystać różne możliwości uchwytu rękojeści:
 • każdej pozycji odpowiada specyficzny ząb na ostrzu, dla zwiększonej siły trzymania
 • Uchwyt z regulowanym wspornikiem: 3 pozycje (zmienna szerokość rękojeści) w zależności od wielkości dłoni i grubości rękawiczek.
 • Taśma GRIPTAPE na górnym uchwycie dla izolacji termicznej i pewnego chwytu.
 • Wymienne wyważanie dla zredukowania ciężaru czekana do minimum.
U22_ERGO

Czekan PETZL ERGO

Czekan o wysokiej skuteczności do dry-tooling’u i wspinaczki mixtowej. Dzięki specjalnej konstrukcji gwarantuje bardzo wysoką wydajność i doskonałe osiągi. Modułowa głowica daje możliwość dopasowania czekana do własnych potrzeb. Młotek, łopatka, wyważacz, ostrze ICE oraz pętla FREELOCK są dostępne jako kompatybilne akcesoria. Całkowicie nowe ostrze DRY o szerokości 4mm i zwężające się na ostatnich centymetrach do 3mm.

RADYKALNE WYGIĘCIE ramienia zapewnia doskonałą ergonomię podczas użycia na mocno przewieszonym terenie. Nachylony uchwyt ułatwia podciągnięcie i ułatwia wiszenie na czekanie. Możliwe pozycje uchwytu – niska, średnia i wysoka.

 2015 Laser speed light

Śruba lodowa PETZL LASER SPEED LIGHT

Bardzo lekka śruba lodowa z plakietką – korbką. Ultralekka, aluminiowa śruba lodowa – idealna do alpinizmu. Wkręcanie w lód jest ułatwione dzięki optymalnemu kształtowi ostrzy ze stali. Składana korbka jest zintegrowana, umożliwia uzyskanie odpowiedniego ramienia dźwigni, ułatwia i przyspiesza wkręcanie.

Dostępna w trzech długościach:

 • 13 cm (ciężar: 91 g)
 • 17 cm (ciężar: 100 g)
 • 21 cm (ciężar: 110 g)
2015 LYNX_

Raki PETZL LYNX

Modułowe raki do wspinaczki w lodzie i mikście, z uniwersalnym mocowaniem LEVERLOCK.

Raki LYNX są wszechstronne – mają zastosowanie od śnieżnych kuluarów do dry toolingu. Przednie ostrza są modułowe: bi lub mono-point, długie lub krótkie i/lub asymetryczne. Dostarczane z dwoma rodzajami wymiennych mocowań przednich: nierdzewny pręt do butów z wycięciami lub mocowanie elastyczne do butów bez wycięć z przodu. Regulacja umożliwia dopasowanie do szerokości buta i uzyskanie odpowiedniej długości ostrzy.

W komplecie: worek na raki Fakir i podkładki przeciwśnieżne na tył i przód. 14 ostrzy, mocowanie przednie wymienne.

2015 SIROCCO

Kask PETZL SIROCCO

Ultralekki kask wspinaczkowy. Z maksymalnym ciężarem 165 g, SIROCCO staje się nowym wzorcem lekkiego kasku. Dzięki kompaktowej konstrukcji, udało się zredukować wagę do minimum, przy czym właściwości mechaniczne spienionego polipropylenu (EPP) gwarantują niezwykłą wytrzymałość na uderzenia.

Nowa klamra magnetyczna (patent Petzl), umożliwia zapięcie paska jedną ręką. SIROCCO zapewnia również doskonałą wentylację  oraz pasuje na każdy kształt głowy. Wewnętrzne wkładki zapewniające komfort można odpiąć i wyprać. Do kasku można zamontować osłonę Vision, posiada też zaczepy do mocowania i stabilizacji latarki czołowej. Kask SIROCCO otrzymał złotą nagrodę GOLD Award 2015 za wyróżniający się design i innowacyjne rozwiązania.

2015 Sitta

Uprząż PETZL SITTA

Uprząż wspinaczkowa i alpinistyczna premium, dla ekspertów, do intensywnego używania w każdym terenie. Minimalna objętość, ciężar i maksymalny komfort. Konstrukcja WIREFRAME Technology wykorzystująca linki Spectra w pasie i na taśmach udowych, zapewnia optymalne rozłożenie ciężaru i niezwykły komfort bez zastosowania wyściółki. Pas i taśmy udowe są bardzo cienkie, zwarte i lekkie, i mają czysty design.
Klejenie tkanin tworzących pas i brak szwów, eliminuje punkty ucisku oraz strefy tarcia na pasie.
Elastyczne, dopasowane taśmy udowe. Miękki punkt centralny zapewnia swobodę ruchów.

mata_min

Mata Jack Wolfskin WOLFMAT BASE

Standardowa mata JACK WOLFSKIN charakteryzująca się najlepszym stosunkiem wagi do właściwości izolacyjnych. Ma kompaktowe wymiary po zwinięciu, ponieważ można ją zrolować także po złożeniu na pół.

 • materiał wierzchni maty z miękką, lekko drapaną powierzchnią antypoślizgową (ANTISLIP POLYESTER 75D)
 • na spodzie wytrzymały materiał z powłoką antypoślizgową stosowany na spodach mat (NON SLIP 75D)
 • porowata, komfortowo tłumiąca pianka o grubości 4 cm (AIR CORE 16)
 • poziome otwory redukują wagę i wymiary po złożeniu (CORE HOLES)
 • wymienny zawór z szerokim otworem
 • pokrowiec i zestaw naprawczy
4025041_1

Śpiwór Jack Wolfskin CRYSTAL PALACE LARGE

Model CRYSTAL PALACE to najcieplejszy śpiwór puchowy JACK WOLFKIN. Jego temperatura komfortu to -16°C! Jeśli więc ktoś wybiera się na zimową wyprawę z noclegami w namiocie lub chacie biwakowej, ten wyjątkowo ciepły śpiwór to doskonały wybór.

Jako wypełnienie zastosowano tu nasz wysokiej jakości puch o sprężystości 700 cuin: w celu zapewnienia dobrego rozłożenia puchu, tak aby gwarantował pełną wydajność cieplną, w śpiworze zastosowano konstrukcję z pionowo rozmieszczonymi trapezowymi komorami oraz dodatkowymi komorami w ściankach bocznych.

spiwor

Śpiwór Fjällräven Polar -30 Regular

Dobrze izolowany śpiwór puchowy z przemyślanymi funkcjami przydatnymi podczas zimowych wypraw w ekstremalnie niskich temperaturach. Wypełniony puchem najwyższej jakości, wyróżniający się dobrą izolacją i niewielkimi rozmiarami po zwinięciu. Puch jest rozmieszczony w kanałach wydzielonych pikowaniem, co zapobiega powstawaniu zimnych miejsc. Charakterystyczny kaptur jest zainspirowany najcieplejszymi kurtkami Fjällräven, a odpinane obszycie ze sztucznego futerka minimalizuje straty ciepła.

Dzięki specjalnej konstrukcji dostosowuje się do ruchów głowy, co zmniejsza ryzyko wniknięcia do środka wilgotnego powietrza. Dwustronny zamek na całej długości z lewej strony ułatwia wentylację śpiwora. Jest także krótszy zamek po prawej stronie — dzięki takiej kombinacji można siedzieć w śpiworze z rękami na zewnątrz, co ułatwia czynności wykonywane na biwaku.

kuchenka lite+

Kuchenka Primus Lite+

Kuchenki Lite+ to idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią innowacyjne rozwiązania. Ten „wszystko w jednym” model łączy gaz, palnik i garnek, dzięki czemu jest bezpieczniejszy w użyciu i zapewnia wysoką wydajność. Kuchenka Lite+ sprawdzi się na campingu, podczas wypadu za miasto lub górskiej wyprawy.

Primus Lite+ wprowadza nowe standardy dla kuchenek kompaktowych. Unikalny mechanizm blokujący pozwala na łatwą obsługę. Dzięki technologii Laminar Flow Burner kuchenka ma niższy środek ciężkości, co sprawia, że jest bardziej stabilna, lżejsza i kompaktowa.

 termos

Termos Primus TrailBreak

Nowy termos Primus TrailBreak EX to nowoczesny design, podwójna ścianka ze stali nierdzewnej oraz wykonany z tych samych materiałów kubek. Zastosowane przez projektantów rozwiązania sprawiają, że znajdujący się w nim napój przez długi czas utrzymuje pożądaną temperaturę – jest odpowiednio ciepły lub chłodny. Dodatkowo sylikonowa nakładka nie tylko chroni termos przed zarysowaniem, ale przede wszystkim ułatwia trzymanie go w ręce oraz chroni nasze dłonie przed marznięciem, z czym najczęściej związany jest kontakt skóry z metalem w zimowych warunkach.

Ponadto, użytkownicy – w zależności od indywidualnych preferencji i warunków pogodowych – mają do wyboru dwa korki: pozwalający na picie bezpośrednie lub klasyczny, z którego bez problemu możemy nalać zawartość do kubka.

brunton Revolt 9000

Power bank Brunton Revolt 9000

Ten przenośny bank energii jest wyjątkowo wytrzymały, dzięki czemu idealnie sprawdzi się w terenie. Wykorzystany na zewnątrz ładowarki sylikon Vibram chroni urządzenie przed wodą czy upadkiem. Wbudowany wskaźnik pokazuje poziom naładowania baterii w urządzeniu, a gdy nie jest ono używane automatycznie wyłącza się.

Power bank został wyposażony w kabel 3 w 1 (iPhone, iPad, micro USB), który można podłączyć do każdego innego urządzenia, jeśli posiada wejście USB. Naładuje telefon nawet do 6 razy. Model ten dostępny jest w 5 wariantach kolorystycznych: pomarańczowym, czarnym, żółtym, oliwkowym i miętowym.

ALL-NIGHT_FRONT-ANGLE

Brunton All Day 2.0

ALL DAY 2.0 to produkt wyznaczający nowe standardy w pracy z kamerami GoPro. Zastosowana w nim bateria litowo-polimerowa o pojemności 5.000 mAh,
w połączeniu ze standardową baterią stosowaną w kamerze (1.100 mAh pojemności) wydłuża czas pracy kamery nawet 5-cio krotnie. Bateria precyzyjnie łączy się z oryginalną obudową GoPro, zapewniając wodoszczelność do głębokości 40 metrów.

Równocześnie Brunton wprowadza na rynek bliźniaczy produkt ALL NIGHT, czyli akumulator o pojemności 5.000 mAh zintegrowany z 400 lumenowym, ledowym systemem oświetlenia. ALL NIGTH pozwala na dostosowanie mocy i typu światła do panujących warunków, umożliwia uchwycenie akcji 24 godziny na dobę. Obydwa urządzenia zostały przeprojektowane w taki sposób, aby można było ich używać ze wszystkimi kamerami GoPro poczynając od modelu Hero, przez Hero 3+ po najnowsze Hero 4 Silver i Hero 4 Black.

namiot_min

Namiot tunelowy Jack Wolfskin ASYLUM III RTD

Bardzo stabilny silikonowy zimowy namiot ekspedycyjny, który pomieści 2-3 osoby wraz ze sprzętem.

Wymiary wew.: (L x W x H) 235 x 165 x 120/110 cm
Po spakowaniu: 47 x 23/18 cm
Waga: 4650 (minimal 4360) g
Max wysokość: 130 cm.

Partnerzy WinterCamp X

title