Tarpy i hamaki Lesovik na WinterCamp

Lesovik to jeden ze sponsorów Winter Camp. Jest to producent tarpów i hamaków turystycznych oraz oczywiście akcesoriów do nich. Może paść pytanie, jak do tego doszło, że Lesovik znalazł się w naszym gronie. Jeżeli znasz tę markę, hamaki Lesovika kojarzysz na pewno z turystyką, outdoorem i bushcraftem.

Czas więc na to, byś zaczął je kojarzyć również z zimowym biwakowaniem. Ale wszystko po kolei.

Marka Lesovik

Lesovik to polska marka specjalizująca się tylko i wyłącznie w produkcji hamaków, tarpów turystycznych i akcesoriów z nimi związanych. Dzięki tak wąskiej specjalizacji i profesjonalnemu podejściu, są to produkty premium, które cechują się wyjątkową  jakością. Używane przez nich materiały są najlepsze z dostępnych, a wykonanie bardzo staranne. Na rynku jest coraz więcej producentów hamaków, ale jeżeli szukasz tych najlepszych, to będą to właśnie hamaki Lesovik.

Hamaki Lesovik

Hamaki, to ich największa i najważniejsza grupa produktów. Jeżeli zaczynasz przygodę z bujaniem, to właśnie od hamaka  zaczniesz. Dopiero potem będziesz myślał o akcesoriach i dodatkach.

W ich ofercie nie ma zbędnego bałaganu. Znajdziesz tam 3 główne modele (w różnych wersjach kolorystycznych): Draka, Duch oraz SUL, czyli Super Ultra Light

Hamak Lesovik Duch – model podstawowy

Hamak Lesovik Duch
Hamak Lesovik Duch

Lesovik Duch, to najbardziej podstawowy hamak z ich oferty. W zestawie otrzymujemy sam hamak plus linkę do zawieszenia plus pokrowiec. Dzięki temu minimalizmowi zestaw jest bardzo mały, poręczny i możesz go zabrać wszędzie i praktycznie nie odczujesz tego na swoich plecach. Objętość po spakowaniu to mniej niż 1 litr, a waga to 430 gramów. Robi to wrażenie! Ale niech cię nie zwiodą małe wymiary – udźwig hamaka Lesovik Duch, to aż 250 kg.

Hamak Lesovik Draka – z moskitierą i pełnym systemem zawieszenia

Hamak Lesovik Draka
Hamak Lesovik Draka

Hamak Lesovik Draka to najlepiej wyposażony zestaw hamakowy. W komplecie otrzymujemy hamak, dedykowaną moskitierę mocowaną szczelnie na zamek błyskawiczny, taśmy, odciągi, karabinki, cięciwę i nawet odciągi boczne. Dodatkowo w hamaku Lesovik Draka sypialnia jest przedłużona, a dzięki bocznym odciągom, możemy ją poszerzyć. Hamak Lesovik Draka to zestaw do komfortowego spania i biwakowania w lesie.

Hamak Lesovik SUL – Super Ultra Light

Hamak Lesovik SUL – Super Ultra Light
Hamak Lesovik SUL – Super Ultra Light

Model SUL, to radykalnie odchudzona wersja turystycznego hamaka. Waga zestawu (z pokrowcem i system zawieszenia), to 300 gramów, a samego hamaka tylko 175 gramów I choć materiał jest tak cieniutki, że całkowicie prześwituje, to jego wytrzymałość, to nadal 150 kg. W komplecie otrzymujemy również najbardziej zaawansowany i leciutki system zawieszenia SMUK Ultralight oraz oczywiście pokrowiec.

Tarpy Lesovik – płachty turystyczne

Drugą dużą grupą produktów Lesovika są tarpy, czyli płachty biwakowe. Możesz ich używać oddzielnie lub w połączeniu z hamakiem. 3 główne modele to: Groza UL, Heksa oraz Solo. Tarpy również można znaleźć w różnych wersjach kolorystycznych, choć najczęściej jest to kolor zielony.

Tarp to bardzo uniwersalna rzecz. Można z niego zrobić zadaszenie rozwieszając pomiędzy drzewami, można z niego zrobić mały minimalistyczny namiot bez podłogi lub można go wykorzystać po prostu do przykrycia bagażu podczas deszczu. O zastosowaniach tarpów najwięcej będą mogli powiedzieć survivalowcy i bushcraftowcy. Jest to przedmiot, który idealnie wpisuje się w trend przetrwania w lesie. Tarp jest mały i lekki po spakowaniu oraz jest bardzo uniwersalny. Płachta biwakowa odpowiednio użyta może zastąpić niemal każdy element wyposażenia biwakowego.

Przykłady rozwieszenia i użycia tarpa – płachty biwakowej
Przykłady rozwieszenia i użycia tarpa – płachty biwakowej

Tarp Lesovik Groza UL – klasyczny kwadratowy tarp

Tarp Lesovik Groza UL

Lesovik Groza Ultralight to podstawowa, kwadratowa płachta biwakowa. Jej wymiary, to 3 x 3 metry i są one wystarczające, żeby wykonać z niej dowolny kształt namiotu lub schronienia. Pomoże w tym aż 11 punktów zaczepienia.

Tarp Lesovik Heksa – wydłużona wersja w kształcie sześciokąta, specjalnie zaprojektowana do rozwieszenia nad hamakiem

Tarp Lesovik Heksa
Tarp Lesovik Heksa

Płachta Lesovik Heksa ma bardzo specyficzny kształt sześciokąta z łukowatymi wcięciami. Został on podyktowany jak najlepszym dopasowaniem do przykrycia hamaka turystycznego i jednoczesnym uniknięciem niepotrzebnego zwiększania wagi. Długość tarpa Lesovik Heksa to aż 360 cm, więc zapewni ochronę nad całym hamakiem, nawet, gdyby miał ostro zacinać deszcz.

Tarp Lesovik Solo – pomniejszona i odchudzona wersja dla minimalistów i osób liczących każdy gram

Tarp Lesovik Solo
Tarp Lesovik Solo

Lesovik Solo to wersja dla absolutnych minimalistów. Można z niego zbudować małe schronienie maksymalnie dla dwóch osób, choć i tak na ścisk. Jest to więc z założenia płachta dla jednej osoby. Waga tarpa Lesovik Solo, to jedyne 300 gramów!

Pozostałe akcesoria do tarpów i hamaków Lesovik

Lesovik ma w swojej ofercie również akcesoria do swoich tarpów i hamaków. Są to odciągi, systemy zawieszenia, śledzie, moskitiery, hamaki bagażowe, ale także docieplające podpinki zawieszane pod hamakiem. Wszystkie te produkty Lesovika znajdziesz w sklepie Woda Góry Las. Powoli teraz dochodzimy do tego, jak marka Lesovik, ich hamaki i tarpy mogą się przydać podczas zimowego biwakowania.

Zimowe biwakowanie w hamaku

Spanie w hamaku jest oczywiście inne niż spanie w namiocie i trzeba się do tego inaczej przygotować. A spanie zimą w hamaku niesie ze sobą konieczność jeszcze kolejnych i obszerniejszych przygotowań.

Podczas biwakowania zimowego bardzo ważny jest dobry i ciepły śpiwór. W to jednak nie będziemy się tutaj zagłębiać. Jest to osobny temat. Kolejną rzeczą, jaką potrzebujesz jest dobra mata do spania. Nawet najcieplejszy puchowy śpiwór nie uchroni nas przed zimnem, jeżeli położymy się w nim na zwyczajnej karimacie. Grunt ma taką samą temperaturę, jak powietrze nas otaczające i wierzcie mi, nie chcecie marnować swojego ciepła na ogrzanie ziemi – nie starczy wam go. W namiocie na ziemi rozwiązaniem będzie dobra mata o wysokim współczynniku izolacji. Ale jak to zrobić w hamaku? Śpiwór nam tutaj również nie wystarczy. Jest on pod nami ubijany i prasowany tak samo, jak wtedy, kiedy leżymy na ziemi. A zimne powietrze pod nami nie będzie wcale lepsze od zimnej ziemi. Można oczywiście też próbować wkładać do hamaka matę – efekt i tak będzie lepszy niż, gdybyśmy użyli samego śpiwora. Rozwiązanie to jednak jest niewygodne, a na dodatek „w powietrzu” nie jest tak efektywne – wiercimy się i mata przemieszcza się w hamaku razem z nami – zsuwamy się z maty i tracimy izolację.

Rozwiązaniem będzie docieplająca podpinka zawieszana pod hamakiem. Dlaczego jest ona dobra w hamaku? Zawieszana pod hamakiem działa podobnie do śpiwora. Może się swobodnie rozprężyć i dodatkowo tworzy poduszkę powietrzną pomiędzy samą podpinką i hamakiem. W efekcie otrzymujemy izolację na jeszcze lepszym poziomie niż by to wynikało z właściwości samej podpinki. Podpinka chroni również przed wiatrem, rosą i delikatnym deszczem.

Lesovik ma w swojej ofercie 3 wersje podpinek docieplających zawieszanych pod hamakiem: Lesovik Otul – klasyczną zimową podpinkę; Lesovik Otul Lite – lżejszą wersję na lato oraz ultralekką podpinkę Lesovik Otul Air wypełnioną puchem.

Podpinka zimowa pod hamak Lesovik Otul

Podpinka pod hamak Lesovik Otul
Podpinka pod hamak Lesovik Otul

Dzięki tym wszystkim cechom wypisanym wyżej podpinka Lesovik Otul pomimo swoich stosunkowo niewielkich wymiarów i wagi, zapewnia komfort termiczny, nawet przy temperaturze -7°C. Czyli naprawdę można z tą podpinką spać zimą w hamaku.

Podpinka Lesovik Otul Lite – na lato

Podpinka pod hamak Lesovik Otul Lite
Podpinka pod hamak Lesovik Otul Lite

Otul Lite to lżejsza wersja przeznaczona na chłodniejsze noce, ale z temperaturą nie niższą niż + 7°C. Taka podpinka przyda nam się więc wiosną lub jesienią. Zapewnia ona również pewną ochronę przed deszczem, rosą i wiatrem, co wiosną lub jesienią może w nocy doskwierać. Podpinka ta jest również na tyle uniwersalna, że możemy jej użyć, jako wierzchniej kołderki – w hamaku lub poza nim.

Puchowa podpinka Lesovik Otul Air – Lesovik+Pajak

Podpinka pod hamak Lesovik Air

Dla fanów ultralekkich rozwiązań lub wyznawców puchu, Lesovik pokusił się również o współpracę z producentem śpiworów i odzieży puchowej Pajak. Pajaka również możecie „spotkać”,  zobaczyć, a nawet przetestować na Winter Campie. Jest to rewelacyjna marka, a ich śpiwory i kurtki to żywa legenda w świecie outdooru – to jednak również osobny temat.

Podpinka Lesovik Air jest bardzo leciutka (300 g) i wyjątkowo mała po spakowaniu (wielkość średniego grejpfruta). Jej komfort termiczny jest podobny do Otul Lite – więc to również opcja od wiosny do jesieni.

Gdzie kupić tarpy i hamaki Lesovik?

Naszym partnerem od wielu lat jest sklep turystyczny Woda Góry Las – tutaj znajdziesz całą aktualną ofertę Lesovika. W ich ofercie znajdziesz też cały pozostały sprzęt potrzebny do zimowego biwakowania (i nie tylko zimowego), więc warto zapamiętać ten sklep. My go znamy i polecamy – od lat wspiera oraz współorganizuje Wintercamp!

Partnerzy WinterCamp X

title