Wintercamp 2014 za nami!

Ponad 120 uczestników imprezy wzięło udział w szkoleniach dotyczących bezpiecznej, zimowej turystyki górskiej, czyli prawdziwej szkoły przetrwania w zimowych warunkach! 

Każdego dnia nad obozowiskiem i bezpieczeństwem wszystkich osób czuwali nie tylko ratownicy z GOPR, ale także instruktorzy Polskiego Związku Alpinizmu oraz stowarzyszenia Polish Outdoor Group – głównego organizatora imprezy. Wszyscy uczestnicy Wintercamp spędzili dwie noce poza schroniskiem śpiąc w namiotach lub w pokazowej  jamie śnieżnej.

Szkolenia

_MG_1105s

Wintercamp to impreza przede wszystkim edukacyjna, w trakcie biwaku uczestnicy zdobywali niezbędną wiedzę, która pomoże im odpowiednio przygotować własne wycieczki w góry.  W trakcie praktycznych zajęć w terenie uczestnicy ćwiczyli np. udzielanie pierwszej pomocy w zimowych warunkach czy też budowę awaryjnego biwaku. Dowiedzieli się również kiedy powstają lawiny i jak bezpiecznie poruszać się po zagrożonym ternie. Ratownicy GOPR przeprowadzili także kursy lawinowe. Wszystko po to, aby każda osoba biorąca udział w Wintercamp mogła w przyszłości uniknąć niebezpiecznych sytuacji w górach.

Uczestnicy WinterCamp dowiedzieli się także jak odpowiednio się spakować, dobrać sprzęt i odzież. Mieli również możliwość zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi stosowanymi w ekwipunku outdoorowym. Przy asyście instruktorów ćwiczyli także wspinaczkę lodową w rakach i z czekanami, marsz z użyciem rakiet śnieżnych, ale także nawigowanie za pomocą kompasu i map oraz nowoczesnych urządzeń GPS. Tegoroczną nowością było szkolenie skitourowe, podczas którego omówiony został niezbędny sprzęt do uprawiania tej aktywności oraz techniki poruszania się na nartach z fokami.

Integracja

_MG_1295 1s

Po szkoleniach był czas na relaks – uczestnicy imprezy z ochotą brali udział w zawodach table-boulder’owch czy  konkursie podciągania się na czekanach powieszonych na belce drewna, który prowadził Gość Specjalny Wintercamp Michał Król. Oprócz tego wszyscy z ochotą śpiewali piosenki przy akompaniamencie gitary podczas ogniska zorganizowanego oczywiście na śniegu.

Goście Specjalni

_MG_1955s

Wintercamp to także wieczorne spotkania w schronisku z filmem górskim ale także z podróżnikami. W piątek, z uczestnikami spotkał się Peter Hamor – słowacki himalaista oraz  podróżnik i instruktor Polskiego Związku Alpinizmu Wojtek Grzesiok, który swoimi opowieściami z podróży do Kirgizji rozbawił salę do łez. Natomiast w sobotę wystąpił Krzysztof Wielicki i Kichał Król – wspinacz młodego pokolenia. Odbył się także pokaz filmu himalaisty Dariusza Załuskiego pt. “Wyprawa na Everest”.

V edycja Wintecamp zakończyła się w niedzielę rozdaniem dyplomów wszystkim uczestnikom, oraz nagród w postaci sprzętu outdoorowego dla tych osób, które wzięły udział w porannej grze terenowej i otrzymały najlepsze wyniki.

fota-calosc

Jak co roku, biwak nie mógłby się odbyć bez wsparcia sponsorów: Grupy Wyższych Szkół Bankowych oraz firm: Regatta, The North Face, Columbia, Brain Inside, Feel Free, Woda Góry Las, Projekt 77, VMG Outdoor Sports Marketing, a także partnerów, którzy na czas biwaku użyczyli najnowszych i najbardziej zaawansowanych technologii: Salewa, Nordhorn, ABS, Polartec, Heimplanet, Brunton, Dynafit. Wszystkim sponsorom i partnerom dziękujemy!

 

Zapraszamy ponownie za rok!

Partnerzy WinterCamp X

title