Wintercamp 2016 – obie edycje już za nami

Zima w Gorcach pokazała nam w tym roku wszystkie swoje oblicza: była odwilż, mróz i śnieżyca, ale nie zabrakło także słonecznych chwil i niezapomnianych widoków na odległe Tatry. W tych warunkach biwakowało ponad 240 osób, podczas 2 edycji tegorocznego Wintercamp’u, który odbył się na Turbaczu w dniach 11-14 oraz 18-21 lutego 2016 roku.

_MG_8863m
Uczestnicy I edycji Wintercamp 2016

_D808080s_ m
Uczestnicy II edycji Wintercamp 2016

Uczestnicy każdej z edycji spędzili dwie noce poza schroniskiem śpiąc w namiotach lub w jamie śnieżnej, zbudowanej wspólnymi siłami. Każdego dnia nad obozowiskiem i bezpieczeństwem wszystkich osób czuwali ratownicy z GOPR oraz WOŚP, ale także instruktorzy Polskiego Związku Alpinizmu oraz stowarzyszenia Polish Outdoor Group (POG), które było organizatorem imprezy.

Wintercamp to jednak przede wszystkim szkolenie. W trakcie biwaku uczestnicy zdobywali podstawową wiedzę, która pomoże im lepiej przygotować się na własne wycieczki w góry, np. podczas zajęć w terenie uczestnicy ćwiczyli udzielania pierwszej pomocy w zimowych warunkach, czy też budowę awaryjnego biwaku. Dowiedzieli się jak odpowiednio dobrać sprzęt oraz odzież na warunki zimowe. Ratownicy GOPR Rafał Zmarz oraz Marek Ciaś przeprowadzili podstawowe kursy lawinowe. Wszystko po to, aby każda osoba biorąca udział w Wintercamp mogła w przyszłości uniknąć niebezpiecznych sytuacji w górach. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także szkolenia ski-tour’owe. Tegoroczna aura sprzyjała wędrówkom na nartach po okolicy Turbacza.

Dzięki technicznemu wsparciu firm outdoorowych stowarzyszonych w POG, uczestnicy mieli także wyjątkową możliwość poznania w praktyce i to w warunkach zimowych, najnowszych rozwiązań i technologii outdoorowych takich marek jak: Dare2b, Fjallraven, Primus, Ortovox, Jack Wolfskin, Brunton, The North Face, Petzl, Camp, Salewa i wiele innych. Na wybranych wcześniej w konkursie uczestników, każdej z edycji czekały na Turbaczu śpiwory, maty i namioty Jacka Wolfskina, w których mogli zamieszkać i w praktyce je przetestować. O właściwościach puchu wykorzystywanego w śpiworach i kurtkach opowiadał Wojtek Kłapcia z firmy Pajak. Prezentację sprzętu do wspinaczki lodowej przeprowadziła ekipa z firmy Camp, a wyjątkową i bardzo praktyczną lekcję przygotowania i woskowania odzieży poprowadzili Jakub Rymowicz i Mikołaj Henschke z Fjallraven.

Alex Dewald, przedstawiciel ISPO Awards – jednego z najważniejszych konkursów branży sportowej na świecie – po raz kolejny przywiózł ze sobą na WinterCamp kilka nowinek technicznych, m.in. plecaki z systemem antylawinowym firmy Ortovox oraz innowacyjne rakiety śnieżne, które swoją premierę miały 2 tygodnie wcześniej na targach ISPO w Monachium i tam także uzyskały nagrody za innowacyjność.

Po szkoleniach był czas na relaks – ale również bardzo aktywny. Uczestnicy wzięli udział w zawodach table-boulder’owch, rzeźbili postaci wilków ze śniegu, ścigali się w zjazdach w śniegu „na byle czym”, a sobotnie wieczory spędzali przy ognisku, smażąc kiełbaski nieopodal biwaku – oczywiście w śniegu.
Osobny blok zajęć przygotował i przeprowadził zespół Michała Króla, który szkolił z podstaw wspinaczki na specjalnie przygotowanej ścianie drytool’owej, lub też celniej nazywając (z uwagi brak temperatur i lodu)…„woodtool’owej” Petzl’a. Podczas drugiej edycji Wintercamp’u, swoimi przygodami w Patagonii oraz niebagatelną wiedzą ekspercką dzielił się z nami jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych instruktorów alpinizmu w naszym kraju, laureat prestiżowej Jedynki, członek kapituły Kolosów oraz szef Komisji Bezpieczeństwa i Członek Zarządu PZA – Bogusław Kowalski.

Wintercamp, to także wieczorne spotkania z podróżnikami odbywające się w schronisku. W tym roku naszymi gośćmi byli między innymi znani himalaiści – zdobywca wszystkich 14 ośmiotysięczników Piotr Pustelnik oraz młody himalaista Adam Bielecki, a także alpiniści i instruktorzy Polskiego Związku Alpinizmu Wojtek Grzesiok i Andrzej Życzkowski, Michał Król – wspinacz młodego pokolenia i międzynarodowy przewodnik górski oraz Kasia Biernacka – członek Kadry Narodowej w alpinizmie jaskiniowym PZA.

Na biwaku, najważniejsi są jednak uczestnicy. Co roku zbiera się tu niesamowita mieszanka bardzo różnych ludzi, zarażonych wspólną pasją do podróży i zamiłowaniem do gór. Nauczeni doświadczeniem postanowiliśmy „oddać im głos”. Kolejną, ważną innowacją tegorocznych Wintercamp’ów był więc projekt 3×21 – podczas którego, to uczestnicy przedstawiali swoje prelekcje, dzieląc się własnymi osiągnięciami i przygodami ze swoich podróży. W projekcie tym – wspieranym przez Dare2b – zgłoszonych zostało ponad 10 prezentacji, a swoje wystąpienia poprowadziło 6 wybranych ekip, które walczyły o nagrody.

Organizacja biwaku nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie członków POG, a w szczególności: Dare2B, The North Face, Fjallraven, ISPO, Jack Wolfskin, PETZL, Ortovox, Primus, Pajak, Camp, Brunton, Salewa, VMG, WGL i Projekt 77.

VII i …VIII edycja Wintecamp zakończyła się w niedzielę – tradycyjnie już – grą terenową i rozdaniem nagród oraz dyplomów. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gościom za wspaniałą atmosferę i niepowtarzalny klimat obu tegorocznych edycji Biwaku. Pozdrawiamy Was, a na kolejną edycję Wintercampu – zapraszamy już za rok!:)

Zespół Wintercamp

Partnerzy WinterCamp X

title