Zabawy na śniegu – propozycje na bezpieczne zabawy zimowe dla dzieci

Kiedy za oknem pojawia się śnieg, temperatura spada poniżej 0°C, a jeziora pokrywają się warstwą lodu, padają pytania. Co robić na śniegu? W co się pobawić zimą? Jak bezpiecznie spędzić z dziećmi zimowe ferie? W artykule powiem wam jakie wybrać zimowe zabawy na śniegu i lodzie oraz jak się ubrać i przygotować, by były one bezpieczne.

Inspiracje i pomysły zabaw podpowiedzieli nam wychowawcy szkoły językowej Papuga. Szkoła oprócz całorocznych zajęć, organizuje również świetne półkolonie zimowe dla dzieci w Poznaniu. Zabawy na świeżym powietrzu są codziennością w Papudze.

Zabawy na śniegu

 

Ruchowe zabawy na śniegu – 12 propozycji

Sprawdź nasze gotowe propozycje fajnych zimowych zabaw na śniegu i lodzie – dla dzieci w każdym wieku. Na liście znajdziesz zabawy znane i lubiane, ale także te mniej oczywiste i nietypowe. Sprawdź wszystkie!

 1. Lepienie bałwana
 2. Budowanie zimowej jamy / iglo
 3. Aniołki / orzełki na śniegu
 4. Tor przeszkód
 5. Tropienie zwierząt – domowych i dzikich
 6. Rzucanie śnieżkami do celu
 7. Szukanie skarbów w śniegu
 8. Labirynt na śniegu
 9. Zjeżdżanie na byle czym
 10. Wydeptywanie kształtów / słów
 11. Budowanie karmnika
 12. Lawina – zabawa z chustą Klanza na śniegu

1. Lepienie bałwana

Lepienie bałwana to jeden z pierwszych pierwszy i dosyć oczywistych pomysłów, na które możemy wpaść, kiedy myślimy o zabawach na śniegu. Pamiętaj jednak, że ze śniegu możemy ulepić dużo więcej różnych kształtów. Od wszelkiego rodzaju postaci lub zwierząt, po ciekawe figury geometryczne. Bardzo fajnym pomysłem jest ulepienie płaskorzeźby. Jest dużo łatwiejsza w wykonaniu i pozwala na bawienie się szczegółami. To co może ci się przydać, to łopatka lub tępy duży nóż do tortu – pomogą one ostatecznie kształtować śnieg i ścinać jego nadmiar. Kolejną przydatną wskazówką jest fakt, że śnieg najlepiej się lepi, kiedy jest mokry. Kiedy więc temperatura oscyluje w okolicach zera lub nawet skacze delikatnie powyżej, to będzie świetny moment na wyjście na zabawy na śniegu.

Lepienie bałwana

2. Budowanie zimowej jamy / iglo

Budowanie śnieżnej jamy to wcale nie tak oczywisty pomysł. Z pomocą dorosłego, jej zbudowanie może być jednak proste, a dzieciom da bardzo wiele satysfakcji. Najlepiej wykorzystać samoistnie usypaną sporą warstwę śniegu. Nie może to być jednak świeży śnieg, bo będzie zbyt sypki. Jeżeli nie masz do dyspozycji dużej ilości śniegu, możesz sam wcześniej usypać górkę, którą później będziecie drążyć. W ostateczności, przy bardzo małej ilości śniegu lepiej próbować zbudować igloo. Pod okiem dorosłego, będzie to bezpieczna zabawa. Ważne jednak, by każde dziecko miało swoją łopatkę – łopatę śniegową lub inną małą, poręczną saperkę. Istotą zabawy jest sam etap budowania i dobrze, żeby każde dziecko mogło to robić samodzielnie i nie musiało czekać na swoją kolej.
Budowanie śnieżnej jamy

3. Aniołki / orzełki na śniegu

Robienie aniołków na śniegu to zawsze fajna zabawa – i dla dzieci i dla dorosłych też! Pamiętaj jednak, by wybierać miejsca ze stosunkowo grubą warstwą śniegu – najlepiej świeżego. Po pierwsze aniołki lepiej wyjdą, kiedy śnieg jest gruby i puszysty, a po drugie pod cienką warstwą śniegu mogą kryć różne brudy, do których nie zawsze chcemy się dokopać.
Aniołki na śniegu

4. Tor przeszkód

Zabawa w tor przeszkód to dobra propozycja, kiedy śnieg jest świeży i spadł stosunkowo niedawno. Puch pozwala na beztroską zabawę – wybacza potknięcia i upadki. Przeszkody możesz wybudować ze śniegu lub wykonać z dostępnych przedmiotów – sanek, jabłuszek pod pupę lub po prostu pachołków.

5. Tropienie zwierząt – domowych i dzikich

Wokół nas jest pełno zwierząt. W zimie na śniegu doskonale to widać. Na taką zabawę najlepiej się wybrać, jak śnieg trochę poleży i zdąży się uzbierać sporo tropów. Zabawę można przeprowadzić w lesie tropiąc zwierzęta dziko żyjące lub w mieście, gdzie żyją koty, psy i ptaki. Pamiętaj, by do takiej zabawy się przygotować i zaopatrzyć w podręcznik, w którym znajdziesz podstawowe tropy zwierząt. Koniecznie na taką wycieczkę zabierzcie w termosach ciepłą herbatę i zadbaj, by dzieci były dobrze ubrane. Tropienie zwierząt wymaga cierpliwości i częstego przystawania. Zabawa ta na pewno nie należy do rozgrzewających.

6. Rzucanie śnieżkami do celu

Z dziećmi i tak nie unikniesz rzucania śnieżkami. Dobrze więc to zrobić w kontrolowanych warunkach. Zacznij od zabawy rzucania do celu. Możecie użyć tarczy, wcześniej zrobionego bałwana lub zatkniętej na kij czapki. Z rzucaniem do celu od razu kojarzy się też bitwa na śnieżki. Ze starszymi dziećmi możesz ją zorganizować, jednak wcześniej koniecznie ustalcie zasady bezpieczeństwa oraz sprawiedliwej rywalizacji.

7. Szukanie skarbów w śniegu

Szukanie zakopanych w śniegu przedmiotów najlepiej połączyć z nauką. Dzieci mogą szukać przedmiotów podążając za wybranymi tropami zwierzą, szukając ich pod krzakami lub drzewami konkretnych gatunków lub poruszając się na azymut. Możliwości przemycenia wiedzy w tej zabawie jest pełno!Szukanie skarbów w śniegu

8. Labirynt na śniegu

Taką zimową zabawę najlepiej przeprowadzić w dwóch lub kilku grupach. Polega na tym, że jedna grupa przygotowuje labirynt dla drugiej. Labirynt trzeba więc zaprojektować tak, by był dla drugiej grupy jak najtrudniejszy do przejścia. Jedynym ograniczeniem, jest wyznaczony przez prowadzącego grę obszar. Po wybudowaniu labiryntów ekipy się wymieniają. Zadaniem każdego zespołu jest jak najszybsze całkowite przejście labiryntu – przez wszystkich członków. Aby lepiej kontrolować, czy w ferworze walki nie dochodzi do skracania trasy, najlepiej zarządzić pojedyncze przechodzenie labiryntu – jedna osoba przechodzi labirynt, a reszta zespołu podpowiada. Dopiero po przejściu całego labiryntu przez daną osobę, może startować kolejna. W czasie budowania labiryntów pilnuj, by grupy nie miały możliwości wzajemnego podglądania swoich prac.

9. Zjeżdżanie na byle czym

Prędkość zawsze i każdemu przyspiesza tętno i daje sporą dawkę hormonu szczęścia. Pamiętaj jednak, że zjeżdżanie na byle czym, tak naprawdę nie oznacza na byle czym. Daj dzieciom czas na przygotowanie się i przygotowanie swojego pojazdu. By zabawa była bezpieczna, z wyprzedzeniem ogłoś, że każdy pojazd będzie sprawdzany pod kątem bezpieczeństwa przez „komisję”, która wydaje specjalne zezwolenia. Jeżeli się na to zdecydujesz, oceniany może też być wygląd pojazdów.
Zjeżdżanie na byle czym

10. Wydeptywanie kształtów / słów

Jest to bardzo efektowne, kiedy mamy do dyspozycji wysoki budynek z kilkoma piętrami, z którego możemy obserwować plac do zabaw lub boisko. Będziemy mogli wtedy wydeptać ogromne kształty, litery itp. Zapewniam was, że zrobi to na dzieciach duże wrażenie. Dobrze jest na początku zabawy przerwać ją na chwilę i podejrzeć efekty z góry. Dzieci będą miały wtedy lepsze pojęcie, jak wydeptywać kształty.

11. Budowanie karmnika

Ta aktywność, jest związana ze śniegiem, chociaż nie jest to typowa zabawa na śniegu. Kształtuje ona w dzieciach potrzebę pomagania, a także podstawowe umiejętności techniczne. Na koniec możecie zorganizować oglądanie ptaków, połączone z ich rozpoznawaniem. Ważne, by przekazać dzieciom, jak i kiedy dokarmiać dzikie ptaki – nie można tego robić cały rok, bo możemy tym im zaszkodzić.

12. Lawina – zabawa z chustą Klanza na śniegu

Jeżeli chcesz do zimy wprowadzić trochę koloru, wykorzystaj do zabawy chusty Klanza. Potrzebna jest dynamiczna i żywiołowa zabawa, by dzieci miały okazję się rozgrzać. Taką zabawą jest Lawina. Na chuście należy położyć wcześniej przygotowane śnieżki. Na hasło “nadchodzi lawina” dzieci starają się wyrzucić wszystkie śnieżki poza obwód chusty. Aktywizującym elementem podczas zabawy może być ustawienie na obwodzie Klanzy kilku dzieci, które nie trzymają chusty, a które starają się stale dorzucać nowe śnieżki. Zabaw z chustą Klanzy jest oczywiście dużo więcej – warto się w nią zaopatrzyć. Dostaniesz ją w naszym zaprzyjaźnionym sklepie Woda Góry Las – Chusty animacyjne Klanza.

Zimowe zabawy na śniegu – jak się ubrać?

Podczas zimowych zabaw na świeżym powietrzu ważny jest także dobry ubiór i ogólne przygotowanie. Ruchowe zabawy, kiedy dzieci się intensywnie ruszają i grzeją, a co za tym idzie, zdejmują szaliki i czapki lub rozpinają kurtki to świetna okazja oprócz uśmiechu na twarzy… również do choroby.

Jak się ubrać do zimowych zabaw na śniegu

Podczas zabaw na śniegu ważne jest, by dziecko nie było ubrane zbyt ciepło! Tak. Dziecko nie może mieć na sobie zbyt wielu grubych i ciepłych warstw, bo zacznie je po prostu zdejmować, a to jeszcze gorsze. A nawet, kiedy dziecko przypilnujemy, by się nie rozbierało, wtedy pod kurtką się spoci, a jak już skończy zabawę, pot stanie się zimny, bardzo nieprzyjemny i może to doprowadzić do wychłodzenia organizmu.

Ubierz dziecko w warstwy tak, by podczas zabawy można było z jakiejś zrezygnować. Do samej zabawy dobrze, żeby dziecko miało jedną przyjemną warstwę miłej koszulki założoną od razu na ciało, a zależnie od intensywności zabawy wybierz dodatkowo kurtkę grubszą lub cieńszą. Czapka, rękawiczki i szalik, są obowiązkowe, ale do zabawy mogą być cieńsze.

Półkolonie zimowe z Papugą

Papuga to poznańska szkoła językowa. Oferuje kursy z języka angielskiego, hiszpańskiego i niemieckiego. Od najmłodszych dzieci przedszkolnych po starszą młodzież szkolną. W swojej ofercie mają również półkolonie zimowe. Wychowawcy Papugi zimowe zabawy na śniegu mają więc opanowane w jednym palcu. Z ich pomocą wybraliśmy najciekawsze i najfajniejsze zabawy na śniegu i lodzie. Serdecznie dziękujemy za pomoc i życzymy im oraz ich podopiecznym samych sukcesów!

Jeżeli więc szukałeś tylko propozycji zimowych zabaw, po przeczytaniu artykułu jesteś już wyposażony w kilka bardzo fajnych, a jeżeli szukasz propozycji na zimowe ferie dla dziecka – z całym sercem polecamy Papugę!

Partnerzy WinterCamp X

title