6ta edycja Wintercamp – już za nami!

Uczestnicy Wintercamp 2015

Piękna pogoda, ogromna ilość śniegu, 64 namioty w których spało 130 osób, szkolenia, prelekcje i wspaniali goście specjalni –  tak w skrócie wyglądał tegoroczny WinterCamp, który odbył się na Turbaczu w dniach 12-15 lutego 2015 roku.

Uczestnicy Wintercamp spędzili dwie noce poza schroniskiem śpiąc w namiotach lub w pokazowej jamie śnieżnej, zbudowanej wspólnymi siłami. Każdego dnia nad obozowiskiem i bezpieczeństwem wszystkich osób czuwali ratownicy z GOPR ale także instruktorzy Polskiego Związku Alpinizmu oraz stowarzyszenia Polish Outdoor Group (POG), które było organizatorem imprezy.

Wintercamp to jednak impreza przede wszystkim edukacyjna. W trakcie biwaku uczestnicy zdobywali podstawową wiedzę, która pomoże im się lepiej przygotować na własne wycieczki w góry, np. podczas zajęć w terenie uczestnicy ćwiczyli udzielania pierwszej pomocy w zimowych warunkach, czy też budowę awaryjnego biwaku. Dowiedzieli się jak odpowiednio dobrać sprzęt oraz odzież na warunki zimowe. Ratownicy GOPR przeprowadzili podstawowe kursy lawinowe. Wszystko po to, aby każda osoba biorąca udział w Wintercamp mogła w przyszłości uniknąć niebezpiecznych sytuacji w górach.

Dzięki technicznemu wsparciu firm outdoorowych stowarzyszonych w POG, uczestnicy mieli także wyjątkową możliwość poznania w praktyce i to w warunkach zimowych, najnowszych rozwiązań i technologii outdoorowych takich marek jak: Dare2b, Columbia, The North Face, Polartec, Brunton, Nordhorn, Petzl i wielu innych. Alex Dewald, przedstawiciel ISPO Awards – jednego z najważniejszych konkursów branży sportowej na świecie – przywiózł na WinterCamp kilka nowinek technicznych m.in. śrubę lodową oraz nowoczesne skitoury, które swoją premierę miały raptem tydzień wcześniej na ISPO w Monachium.

Po szkoleniach był czas na relaks – ale również bardzo aktywny. Uczestnicy wzięli udział w zawodach table-boulder’owch, wspinali się przy asyście Michała Króla, na specjalnie przygotowanej ścianie lodowej PETZL’a, a sobotni wieczór spędzili przy ognisku, smażąc kiełbaski nieopodal biwaku – oczywiście w śniegu.

Wintercamp, to także wieczorne spotkania z podróżnikami odbywające się w schronisku. W piątek, z uczestnikami spotkał się himalaista Janusz Gołąb – opowiadał o wyprawach na K2 i Gaszerbrum I oraz instruktor Polskiego Związku Alpinizmu Wojtek Grzesiok, który swoimi barwnymi opowieściami z podróży do Kirgizji skutecznie rozbawił publiczność. Natomiast w sobotę, wystąpił Ryszard Pawłowski i opowiedział o swojej wieloletniej przygodzie z górami, podczas której, aż pięć razy stawał na szczycie Mount Everest’u. Michał Król – wspinacz młodego pokolenia i międzynarodowy przewodnik górski pokazywał slajdy ze swoich wypraw m.in. do Indii.

VI edycja Wintecamp zakończyła się w niedzielę grą terenową i rozdaniem nagród oraz dyplomów.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniałą atmosferę i wyjątkowy klimat tegorocznej edycji Biwaku. Pozdrawiamy Was, a na kolejną, siódmą już edycję Wintercampu – zapraszamy za rok!:)

Partnerzy WinterCamp X

title